а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

белоцветен

белоцветниот
Вид збор: Придавка
Што има бел цвет.
Албански: lulebardhë
Употреба: Ботаника
Примери:
Белоцветен багрем.
Белоцветна овошка.
Белоцветно растение.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи