а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

белоушка

мн. белоушки
Вид збор: Именка, женски род
1. Водна, неотровна змија со бела дамка зад ушите.
Латински: Natrix natrix Англиски: grass snake Албански: gjarpër bari
Употреба: Зоологија
2. Овца што има бели уши.
Албански: dele veshëbardhë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи