а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

белосветски

белосветскиот
Вид збор: Придавка
1. Што е од далеку, од туѓа земја, туѓ.
Англиски: foreign
Примери:
Од стариот касетофон се слушаа македонски и белосветски песни.
2. авантуристички
Англиски: adventurous
Примери:
Белосветски измамник.
Белосветски маѓепсници.
3. Неморален (обично за жена оддадена на блуд).
Англиски: amoral
Употреба: Груб збор
Примери:
Пред неа беше стварноста: голем имот, куќа и маж што спие со белосветски жени.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи