а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

белолик

белоликиот
Вид збор: Придавка
Што има бело лице, што е со изразито бела боја на лицето.
Примери:
Тој беше висок и белолик, а таа црномуреста.
Белоликата, витка селанка ја симна шамијата.
Изведенки
белоликост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи