а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

белокрил

белокрилиот
Вид збор: Придавка
Што има бели крилја.
Примери:
Белокрил галеб.
Белокрила птица.
Гинат белокрили јата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи