а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

белокрилка

мн. белокрилки
Вид збор: Именка, женски род
Штетник кај растенијата кој има жолто тело со два пара свилеста, бели крилца, покриени со бел восочен налеп.
Латински: Trialeurodes vaporariorum Англиски: Greenhouse whitefly
Употреба: Зоологија
Примери:
Белокрилката живее од долната страна на растенијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи