а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

белокор

белокориот
Вид збор: Придавка
За растение - што има бела кора.
Примери:
По мазното стебло на белокората топола во врвица се качуваа големи мравки.
Притаено зашумеа белокорите буки од блиската шума.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи