а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

белокож

белокожиот
Вид збор: Придавка
1. белец
Англиски: white skinned
2. Што има изразито бела кожа.
Англиски: fair skinned
Примери:
Таа белокожа женичка имаше моќ да маѓепса.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи