а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

белоглав

белоглавиот
Вид збор: Придавка
1. Што има бела, седа коса.
Англиски: white-haired
Примери:
Светлината паѓаше врз свенатото лице на белоглавиот старец.
2. Што има коса без пигмент.
Примери:
Пред куќата си играше со белоглавиот внук.
Од грмушките истрча румено белоглаво детиште.
3. Вид орел.
Употреба: Зоологија
Примери:
Белоглав орел.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи