а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

белоглавец

мн. белоглавци
Вид збор: Именка, машки род
За човек - тој што е белоглав, побелен, старец.
Примери:
Слушај и послушај што ќе ти каже еден белоглавец!
Во првиот ред седеа белоглавци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи