а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

белогардеец

мн. белогардејци
Вид збор: Именка, машки род
Припадник на царската војска за време на Октомвриската револуција во Русија или на "белата гарда" во Словенија во Втората светска војна.
Употреба: Историја
Изведенки
белогардејски прид.
белогардејскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи