а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беловица

мн. беловици
Вид збор: Именка, женски род
Вид слива и цреша што е со белузлава боја на плодот.
Латински: Prunus domestica Англиски: plum Албански: kumbull e bardhë
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи