а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беловина

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Средишниот дел од дрвото, делот меѓу кората и срцевината.
Албански: bardhok
Употреба: Ботаника
2. Бело грозје.
Англиски: white grapes Албански: rrush i bardhë
Употреба: Ботаника , Земјоделство
Примери:
На лозница грозје беловина.
Таа береше беловина и црвена дреновина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи