а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

белобрадец

мн. белобрадци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е белобрад.
Примери:
Со децата одеше стар дедо белобрадец.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи