а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

белне

(се) белнат
Вид збор: Глагол, свршен
Се појави нешто бело, се забелее.
Англиски: whiten
Примери:
Се белна нешто низ густите гранки.
Во темнината се белна нејзината шамија.
Главата се белна на слабата виделина.
Се белнаа два реда ситни заби.
Изведенки
1. белнува несв.
(се) белнуваат
2. белнување ср.

глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи