а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

белковина

мн. белковини
Вид збор: Именка, женски род
(обично во мн.) Природно соединение што содржи јаглерод, кислород, азот и водород, составен дел од ткивата на живите организми.
Англиски: protein
Употреба: Биологија , Хемија
Примери:
Најголема потреба од белковини имаат младите организми.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи