а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

белки

Вид збор: Модален збор
Изразува можност, веројатност, претпоставка, надеж.
Англиски: maybe Турски: belki
Употреба: Разговорно
Примери:
Белки гревот ќе ми се намали.
Има надеж, белки ќе си најде чаре.
Не знам, белки нешто ќе измисли.
Белки не ми слиш да ја преспиеш целата претстава!
Изведенки
белким мод.
Пример: Белким ќе им бидат појасни последиците од нивните дела.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи