а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

белич

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Прекар за изразито бел човек.
Англиски: albino Албански: bardhosh
2. Име за мажјак со бела боја кај домашните животни (коњ, вол).
Албански: bardhosh
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи