а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беликав

беликавиот
Вид збор: Придавка
белузлав
Англиски: whitish
Примери:
Беликав чад.
Беликава фонтана.
Беликави мразулци.
Беликави камења.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи