а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

белец

мн. белци
Вид збор: Именка, машки род
1. Припадник на белата раса.
Англиски: white man Албански: njeri i bardhë
Употреба: Географија
Примери:
Тројцата белци седеа околу огнот.
Црнците работеа во продавниците на белците.
2. Бел коњ.
Англиски: white horse Албански: kal i bardhë
Примери:
Гривест белец.
Оседлан белец.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи