а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

белетристика

(едн.) белетристиката
Вид збор: Именка, женски род
Уметничка литература во проза (романи, раскази, новели) и поезија.
Англиски: fiction
Употреба: Литература
Примери:
Оригинална и преводна белетристика.
Изведенки
белетристички прид.
белетристичкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи