а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

белезица

мн. белезици
Вид збор: Именка, женски род
1. Накит за на раце.
Англиски: bangle Турски: bilezik Албански: bylyzik
Примери:
Тој од џебот извади златна белезица.
На панаѓурите се продаваа белезици од модар каучук.
2. (само во мн.) Окови на раце.
Англиски: shackles Албански: pranga
Примери:
Со вериги на нозете и со белезици на рацете ги однесоа во зандана.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи