а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бележник

мн. бележници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10563
1. Тетратка за белешки.
Англиски: notebook, organizer
Употреба: Административен термин
Примери:
Во рака носеше бележник и прирачен магнетофон.
Бележникот му е исполнет со податоци за убиецот.
Масата беше покриена со подвиткани бележници.
2. Тој што врши заверка на документи.
Англиски: notary
Употреба: Правда