а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бележит

бележитиот
Вид збор: Придавка
значаен, познат, изразит
Англиски: remarkable
Примери:
Тој е бележит претставник на четвртата генерација повоени поети.
Најбележитиот ученик на солунските браќа Кирил и Методиј е Климент Охридски.
Бележита е неговата активност на научен план.
Изведенки
бележитост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи