а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

белег

мн. белези
Вид збор: Именка, машки род
1. Природен или вештачки знак за распознавање.
Англиски: characteristic Албански: gjurmë, mbresë
Примери:
Покусата нога била само белег.
На овците им ставаа белег на десното уво.
2. Трага, лузна од нешто.
Англиски: mark Албански: shenjë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи