а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

белач

мн. белачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што бели, варосува.
Англиски: painter
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Јави му се на белачот, сакам да белиме утре.
Изведенки
белачка ж.
мн. белачки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи