а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бек

мн. бекови
Вид збор: Именка, машки род
Играч од одбраната на фудбалски тим.
Англиски: fullback
Употреба: Спорт
Примери:
лев бек, десен бек
Изведенки
бековски прид.
бековскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи