а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бекче

Види и: бег (м.)
мн. бекчиња
Вид збор: Именка, среден род
бег
Турски: bey
Примери:
Младо бекче.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи