а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бекташ

мн. бекташи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22084
Припадник на дервишкиот ред, по името на основачот Хаџи Бекташ.
Англиски: sufi Турски: Bektaşi
Употреба: Религија
Изведенки
1. бекташки прид.
бекташкиот
2. бекташтво ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК