а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бекрија

мн. бекрии
Вид збор: Именка, машки род
Љубител на пијалак и ноќен живот.
Англиски: boheme Турски: bekri
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој беше бекрија и безделник од рана младост.
Момчиња, млади бекрии.
Изведенки
бекриски прид.
бекрискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи