а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бекне

бекнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За овца, јагне - испушти карактеристичен глас.
Англиски: bleat Албански: blegërij
Употреба: Зоологија
Примери:
Не бекна ниедна овца во трлото.
2. Изусти, прозбори (обично во негација).
Албански: nuk bën zë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ни збор да каже, ни да бекне.
Во тие времиња не смееше да бекнеш.
Изведенки
1. бекнува несв.
бекнуваат
2. бекнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи