а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безѕвезден

безѕвездениот
Вид збор: Придавка
Што е без ѕвезди, темен.
Англиски: starless
Употреба: Поетски збор
Примери:
Плетенките и беа црни како безѕвездени ноќи.
Безѕвездено небо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи