а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безутешен

безутешни
Вид збор: Придавка
Што е без утеха.
Англиски: inconsolable
Примери:
Како кукавица црна кука безутешна мајка.
Изведенки
1. безутешно прил.
Пример: Безутешно липа.
2. безутешност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи