а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безуспешен

безуспешниот
Вид збор: Придавка
Што е без успех.
Англиски: unsuccessful
Примери:
безуспешен обид
безуспешно лекување
безуспешни напори
Изведенки
1. безуспешно прил.
Пример: Безуспешно студираше историја.
2. безуспешност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи