а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безусловен

безусловни
Вид збор: Придавка
1. Што се врши без никакви услови.
Англиски: unconditional
Примери:
безусловна капитулација
2. несомнен, апсолутен
Англиски: indubitable
Примери:
безусловен успех
безусловна претпоставка
Изведенки
1. безусловно прил.
Пример: Власта бара безусловно да се плаќаат даноците.
2. безусловност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи