а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безумство

(едн.) безумието
Вид збор: Именка, среден род
Состојба на безумен човек.
Англиски: madness
Примери:
Таа одеше со безумство на раздразнет бик.
Во своето безумство личеше на непресметлив човек што се радува на смртна опасност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи