а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безуморен

безуморниот
Вид збор: Придавка
Што е без умор, многу вреден.
Англиски: tireless
Примери:
Безуморен човек.
Изведенки
безуморно прил.
Пример: Безуморно работи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи