а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безумник

мн. безумници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е безумен.
Англиски: lunatic
Примери:
Го нашле безумникот вкочанет на плочникот.
Изведенки
1. безумница ж.
мн. безумници
2. безумнички прид.
безумничкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи