а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безуми

(се) безумат
Вид збор: Глагол, несвршен
Останува без ум, губи памет.
Англиски: go crazy
Примери:
Детето се безуми од страв.
Луѓето се безумеа од злосторствата на непријателот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи