а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безумие

мн. безумија
Вид збор: Именка, среден род
Состојба на тој што е безумен.
Англиски: lunacy
Примери:
Тој беше преплашен до безумие.
Во моменти на своето безумје таа ја кинеше облеката.
Изведенки
безумје ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи