а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безропотно

Вид збор: Прилог
1. безшумно
Англиски: silently
Примери:
Врне безропотно.
2. без отпор, без ропот
Англиски: without resistance
Примери:
Народот безропотно ги прифаќа сите неправди.
Безропотно си плаќам, колку што ќе се побара.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи