а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безропотен

безропотниот
Вид збор: Придавка
1. Што е без ропот, без шум.
Англиски: soundless
Примери:
Безропотен дожд.
2. покорен, понизен
Англиски: servile
Употреба: Преносно значење
Примери:
Затвореникот бил добар, послушен, безропотен.
Безропотно трпение.
Изведенки
безропотност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи