а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безризичен

безризичниот
Вид збор: Придавка
Што е без ризик, што не е ризичен.
Англиски: riskless
Примери:
Безризичен потфат.
Безризична акција.
Изведенки
1. безризично прил.
Пример: Работата ја прифаќаше безризично.
2. безризичност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи