а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безрезултатен

безрезултатниот
Вид збор: Придавка
Што е без резултат.
Англиски: fruitless
Примери:
Безрезултатна дискусија.
Безрезултатен крај.
Безрезултатно измачување.
Безрезултатни напори.
Изведенки
1. безрезултатно прил.
Пример: Безрезултатно студираше две години.
2. безрезултатност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи