а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безредие

мн. безредија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 8962
Отсуство на ред и поредок, несредена состојба.
Англиски: unrest, disorder
Примери:
Се случуваа безредија и злосторства, а немаше кој да заведе ред.
Напаѓачите направија безредие во куќата.
Безредие постои во неговите мисли.