а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безрасуден

безрасудниот
Вид збор: Придавка
Што е без расудување.
Англиски: crude
Примери:
И натаму беше безрасуден, ироничен и весел.
Тој не ја ценеше таа безрасудна жена.
Изведенки
1. безрасудно прил.
Пример: Понекогаш девојката постапуваше безрасудно.
2. безрасудност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи