а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безразумен

безразумниот
Вид збор: Придавка
Што е без разум, што не произлегува од разумот.
Англиски: unreasonable
Примери:
Безразумна жена.
Безразумно дете.
Изведенки
1. безразумно прил.
Пример: Тој постојано се однесуваше безразумно.
2. безразумност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи