а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безразборен

безразборниот
Вид збор: Придавка
неразумен, непромислен
Англиски: unreasonable
Примери:
Безразборна постапка.
Изведенки
1. безразборно прил.
Пример: Детето реагираше безразборно.
2. безразборност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи