а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безрадосен

безрадосниот
Вид збор: Придавка
Што е без радост.
Англиски: cheerless
Примери:
Безрадосен живот.
Безрадосни моменти.
Изведенки
1. безрадосно прил.
Пример: Безрадосно минуваа годините.
2. безрадосност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи