а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безработица

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Состојба на недостиг од работа.
Англиски: unemployment
Употреба: Економија
Примери:
Тоа е период на општа безработица и сиромаштија.
Двајцата лесно ја поднесуваа безработицата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи